Bu haber :03/03/2023 17:20 Tarihinde Eklendi 5400 Kez Okundu

SÖZEN”, İLİMİZ TEK YÜREK OLDU”

Mart ayı İl Genel Meclis Toplantısı,İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen başkanlığında başladı.

Mart ayı İl Genel Meclis Toplantılarının açılış konuşmasını yapan Başkan Sözen”Bilindiği üzere Kahramanmaraş Merkezli ve 11 ilimizi etkileyen büyük yıkımlara sebep olan bir deprem meydana geldi. Asrın felaketi olarak nitelendirilen bu afette tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde tek yürek olmuş, kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ayni ve nakdi yardımlar ile seferber oldular.”diye konuştu.

“İl Özel İdaresi Ekiplerimiz Depremin İlk Gününde Bölgeye Sevk Edildi”

Karabük İl Özel İdaresi olarak depremin olduğu ilk günden itibaren ekiplerin bölgeye sevk edildiğini belirten Başkan Sözen”Personellerimiz, iş makinelerimiz ile Gaziantep ve Hatay illerimizde enkaz kaldırma ve konteynır kent kurulumu için alt yapı ve hafriyat çalışmalarına devam ediyor. Adıyaman ilimizde ise 2 mühendisimiz hasar tespit çalışmalarına yardımcı oluyor”şeklinde konuştu.

 “Yaraların Sarılması İçin Gereken Tüm Adımları Atmaya Devam Edeceğiz”

 Valilik koordinatörlüğünde yapılan çalışmalardan da bahseden Başkan Sözen,”Temel gıda,su,giyim,tıbbi malzeme,teknik malzeme, hijyen malzemesi battaniye,çadır,yatak, ,ısıtıcı,tüp gibi vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları malzemeler 300’ün üzerinde araç ile deprem bölgesine ulaştırılmıştır.Valiliğimizce başlatılan nakdi yardım kampanyasında ise vatandaşlarımızın ,STK ve iş adamlarımızın destekleriyle devam etmektedir. İhtiyaçların giderilmesi ve yaraların sarılması için topyekûn gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinden ilimize gelen misafirlerimize;3000 kişiye psikososyal destek sağlandı. 526 kişi kamu yurt ve misafirhanesinde ikamet ediyor.3282 kişi kendi imkanları ile barınıyor.84 kişi hastanelere başvurdu 11 kişinin tedavisi devam ediyor.524 öğrencinin okullara nakli yapıldı.Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyaçları için oluşturulması planlanan Karabük Mahallesi Konteyner Yaşam Evleri Sitesi için Valimiz öncülüğünde değerlendirme toplantıları gerçekleştirildi.İnşallah deprem bölgemizde bir Karabük Mahallemiz ve İlçelerimizin adını taşıyacak sokaklarımız olacaktır”diye konuştu.

 Yapı denetimleri hakkında bilgi veren Başkan Sözen”İlimizde 2011 yılından itibaren istisnai koşullar dışında tüm yapılar Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapı denetim kuruluşları tarafından denetlenmektedir. Yapı denetim kuruluşlarının yapı ruhsatı alınması aşamasında sorumluluğu başlamakta olup, yapımın her aşamasında denetim görevleri sürmektedir. Bu kapsamda yapılacak işlemler arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından izinli laboratuvarlar ve yapı denetim kuruluşu teknik personeli gözetiminde yapılmaktadır. Yapı denetim kuruluşlarının yapı kullanma izin belgesi alındıktan sonra 15 yıl taşıyıcı sisteme ilişkin sorumlulukları sürmektedir. Vatandaşlarımız tarafından talep edilen mevcut yapıların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi iş ve işlemleri; yürürlükte bulunan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında yapılabilmektedir. Yapı Denetim Kuruluşları sorumluluğunda tamamlanan mevcut binaların, deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi için ilgili yapı denetim firması ve ruhsat veren idaresi ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Bilinçsiz ve denetimsiz yapılacak işlemlerin yapı taşıyıcı sisteminde hasar oluşturabileceği ve bu durumun yapının kullanım ömrünü ve dayanımını düşürebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.Yapı Denetimi olmadan inşa edilmiş binaların deprem risk analizleri inşaat mühendisleri ve Bakanlıkça yetkilendirilmiş lisanslı kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. Lisanslı kuruluşlar listesine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü Web sitesinden ulaşılabilmektedir.”diye konuştu.

 “Devletimiz ve Milletimiz Bu Zor Günlerin Üstesinden Gelecektir”

 Başkan Sözen konuşmasının sonunda”Gün bir olma, beraber olma günüdür. Gün yardımlaşma, dayanışma günüdür. Gün yaraları sarma günüdür.Devletimiz ve Milletimiz birlik ve beraberlik içinde bu zor günlerin üstesinden gelecektir. Rabbim böylesine büyük bir afeti bir daha yaşatmasın. Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.Türkiye’nin değişik illerindeki depremzede vatandaşlarımıza da kolaylık ve sabır diliyorum”dedi.